Okuma Süresi:1 Dakika, 29 Saniye

1. Ses Klonlama Dolandırıcılığı veya Ses Taklitleri: Tehdit aktörleri, kişilerin hassas bilgilerini veya paralarını vermesini teşvik eden, ikna edici ses kayıtlarını oluşturur. Kişileri manipüle etmek için aile üyelerini, politikacıları, sağlık uzmanlarını veya tanınmış kişileri taklit eden saldırganlar sosyal medya videolarından, halka açık konuşmalardan veya telefon görüşmelerinden ses örnekleri toplayabilir. Klonlanmış sesi kullanarak kişiye para transfer etmeye, mal satın almaya, fidye ödemeye, şifreler ve sosyal güvenlik numaraları gibi hassas bilgileri vermeye yönlendirirler.

2.Deepfake Video Dolandırıcılığı: Tehdit aktörleri, sosyal medya platformlarında kullanıcıları dolandırmak için ünlüleri ve diğer tanınmış kişileri tasvir eden sahte videolar oluşturmak için yapay zekayı da kullanabilir. Deepfake videolar aynı zamanda yanlış bilgilendirme kampanyalarında ya da bireylerin cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirmeleri ya da çevrimiçi sahte ürünler satın almaları için yanıltılmalarında da kullanılıyor.

3. Deepfake Görüntülü Arama Dolandırıcılığı: Birçok detay içeren aşk dolandırıcılığı yapmak ve dikkatsiz kurbanlardan milyonlar çalmak için deepfake ve yüz değiştirme yöntemleri kullanılıyor. Dolandırıcılar, gerçek zamanlı olarak görünümlerini değiştirmek ve bireyleri çevrimiçi romantik bir ilişkiye çekmek amacıyla yeni kimlikler oluşturmak için yüz değiştirme teknolojisini kullanıyor.

4. Yapay Zeka Destekli Kimlik Avı Dolandırıcılığı: Dolandırıcılıklarını uluslararası düzeyde gerçekleştiren saldırganlar, görüşmelerinde yazım hatalarını ve kötü dilbilgisini gizlemek, ana dilini İngilizce gibi göstermek için yapay zekadan faydalanıyor. Dahası, yapay zeka ile kulağa daha profesyonel gelen bir kopya oluşturarak, kurbana daha kişiselleştirilmiş veya meşru görünen bir mesaj iletebilir. Bu değişiklikler, dolandırıcıların toplu spam kampanyalarını otomatikleştirmesine, gerçek zamanlı olarak yanıt vermesine ve potansiyel olarak her zamankinden daha fazla hassas veriye erişmesine olanak tanır.

5. Sosyal Medyadaki Diğer Yapay Zeka Dolandırıcılıkları: Yapay zeka, gerçek insanlar gibi görünen ve davranan sahte sosyal medya profilleri oluşturmak için de kullanılabilir. Dolandırıcılar ayrıca profillerinin gerçek gibi görünmesini sağlamak için yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller kullanmakta veya kredi kartı bilgilerinizi çalmak amacıyla sahte çevrimiçi mağazalar oluşturmak için yapay zeka tarafından oluşturulmuş web siteleri kullanabilir.

Previous post Emre Yusufi’nin Netizenlist Okurları İçin Seçtiği 10 Muhteşem Heykel
Next post Emre Özpeynirci : “İlk 4 ayda en çok satılan ilk 10 elektrikli model”