Okuma Süresi:53 Saniye
Dijital sağlık sektörü tüm dünyada hızla büyürken, Türkiye’de de bu alanı temsil eden ve ekosistemi geliştirmek için güç birliği yapan Dijital Sağlık Derneği (DİSADER) sağlık profesyonellerinin dijital eğilimini analiz ettiği anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, dijital sağlık denince akla gelen ilk kavram “yapay zeka”.
Katılımcıların, dijital sağlıkla ilgili en çok bilgi edinmek istedikleri konular ise dijital sağlık uygulamaları, dijital sağlıkta gelecek beklentileri ve tedavide son teknolojiler olarak sıralandı.
Dijital eğilim anketinin öne çıkan diğer başlıkları
•Sağlık profesyonelleri, dijital sağlık uygulamalarının tedavide kullanımına temkinli yaklaşıyor. Katılımcılara göre dijital sağlık uygulamalarının sağlıklı toplum için en fazla etkin olabileceği alanlar sırasıyla yüzde 40 ile izleme ve değerlendirme, ardından yüzde 30 ile görüntüleme olarak öne çıkıyor.
•Dijital sağlık hizmetlerine erişim süresi hakkında katılımcıların yüzde 34’ü, hastane veya kliniğe erişimin çok zaman aldığını belirtirken, yüzde 33’ü dijital sağlık hizmetlerinin maliyet ve erişilebilirliği konusunda olumlu düşünüyor.
•Dijital sağlık hizmetlerinde hasta verilerinin korunmasıyla ilgili görüşler dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 48’i veri güvenliği konusunda ciddi endişeler taşıyor.
•Türkiye’nin dijital sağlık alanında yatırım ve altyapı olarak yetkinliği ise katılımcıların yüzde 33’ü tarafından yeterli görülüyor.
Previous post Yapay Zeka Dolandırıcılıklarından Korunmak İçin Öneriler
Next post Netizenlist’e göre saat kategorileri ve marka konumlandırmaları!