Okuma Süresi:1 Dakika, 23 Saniye

Sabancı Vakfı’nın sivil toplum, özel sektör ve kamu temsilcilerini uluslararası uzmanlarla buluşturan Filantropi Seminerleri, 11’inci yılında yaşam teknolojilerinin engelli bireylerin hayatlarına etkisini tartışmaya açacak. Teknolojinin insan hayatına etkisi arttıkça engellerin nasıl ortadan kalkabileceğinin örnekleriyle konuşulacağı “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” başlıklı seminer, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde 4 Aralık Salı günü Sabancı Center’da düzenlenecek.

“Teknoloji, engelli bireylerin hayat kalitesini nasıl etkiliyor?” ve “Teknolojik gelişmeler ile bağımsız yaşama ulaşmak mümkün mü?” sorularına yanıt arayacak seminerin ana konuşmacısı görme engelliler için etrafındaki dünyayı betimleyen; insanları, nesneleri ve metinleri anlatan yapay zekâ uygulamasının geliştiricisi Saqib Shaikh olacak. Kendisi de görme engelli olan Shaikh, seminerde uygulamayı geliştirme sürecinden ve deneyimlerinden bahsedecek.

Seminerde engellilere yönelik teknolojilerin konuşulduğu bir panel de düzenlenecek. Panelde görme engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda akıllı bastonu geliştiren Kürşat Ceylan, işitme engelli çocuklar için iki dilli hikaye kitabı tasarlayan Melissa Malzkuhn, fiziksel engelliler için online harita geliştiren Jason Da Silva kendi deneyimlerini anlatırken; engelli politikalarıyla ilgilenen akademisyen Volkan Yılmaz Türkiye’deki engelli bireylerin sosyal haklarını tartışacak.

Ayak parmaklarıyla korno çalan Alman sanatçı Felix Klieser’in açılış gösterisiyle başlayacak konferansta, engelli ve engelsiz bireylerin birlikte oluşturduğu Avusturyalı dans grubu “Ich Bin OK” de performans sergileyecek.

Engelleri kaldıran teknolojiler sergilenecek

“Engelsiz Yaşam Teknolojileri” bu yıl engellilerin hayat kalitesini etkilemeyi amaçlayan inovasyonların tanıtılacağı etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Tübitak ödüllü genç yazılımcı Arda Mavi tarafından geliştirilen ve işaret dilini konuşma diline çeviren Sesgoritma, yazılı metinleri bir eldiven aracılığıyla Braille’e çeviren Gloveye, çevredeki sesleri işitme engellilerin anlayacağı görsel uyarılara çeviren Abilisense, işitme engelliler için çevredeki konuşmaları yazıya çeviren Trelens ve merdiven çıkan tekerlekli sandalye Topchair’in de aralarında bulunduğu pek çok teknoloji sergide yer alacak. Katılımcılar bu teknolojileri deneyimleme fırsatı bulacak.

Previous post E-imza iş hayatını kolaylaştıracak
Next post Alışverişin Kara Cuması İnternet Duvarını Yıktı

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın