Okuma Süresi:5 Dakika, 25 Saniye

Daha akıllı bir kişi omzunuza yaslanarak kulağınıza doğru cevabı kaç kez  fısıldadı? Kendi yaşadıklarımdan bazılarını düşündüğümde,alacağım  daha iyi bir yanıt, başarısızlıktan çok beni başarıya götürürdü, bir randevuya gidiyor, bir yatırım yapıyor ya da sadece bir çocuğa yatma zamanını ikna ediyorken bile işe yarardı bu.

İnteraktif ses teknolojisinin ortaya çıkması ve analitik becerilerin artan rezervuarı ile, gelecekte en sıcak teknolojilerden biri, hayatın yolculuğunda günlük koçumuz ve danışmanımız olarak hizmet eden kendi kendine öğrenen bir AI bot veya ajan olacaktır. Alexa veya Siri’nin taşınabilir bir versiyonunu 200 IQ ve en sevdiğiniz talk show host’unun konuşma becerileri ile hayal edebiliyorsanız, ileride neler olacağına dair bir fikir elde edersiniz.

Çok yakında, insan uçlarının ve teknolojinin nereden başladığını söyleyemeyeceğimiz radikal bir dönüşümün kenarındayız. Bu zihin, beden ve teknolojinin birbirine karışması o kadar kesintisiz ve görünmez hale gelecektir ki;  teknolojiyle yek vücut olacağız.

Yüzeyde bu, George Orwell’in en kötü kabusu, ilk içgüdülerimizin korkusu, Star Trek’teki Borg gibi devralan makineler korkutucu bir önerme gibi görünüyor. Zihnimizin arkasında kontrol kaybetme gibi derin bir korku var. Sonuçta, Hollywood’un bizi uyardığı şey bu değil mi?

Evet, her zaman şeylerin yanlış gitmesi için bir potansiyel vardır, ancak hayatımıza akıllı ajanlar eklemek çok olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Akıllı Ajan Senaryoları

Olasılıkları düşündüğümde, bu tür bir teknolojinin yeteneklerimizi nasıl güçlendireceğini gösteren bir dizi senaryoya adım atmak istiyorum, böylece çoğumuz tipik bir gün boyunca 3-4 kişinin yapacağı işi yapa bilir.

AI gerçekten yararlı olması için,tam bir güven olması gerekir. Tavsiyelerini kabul edebilir veya görmezden gelebiliriz, sonuçta seçim bizim olacak.

Yolculuklarım sırasında günüm görevi  bana rehberlik etmek olan kişisel AI ajanım   Finley in beni uyandırması  ile başlar. Programımda acil bir şey yoksa, Finley yeterince uyuduğumdan emin olduğu  zaman beni uyandırmak için bekler.

Bilinçaltını sürekli olarak inceleyen bir sistem aracılığıyla Finley uyku kalıplarını ayarlayacak ve dinlenmeyi optimize etmek için zihnimi sakinleştirmeyi öğrenecektir. Finley sürekli öğrenme modunda olduğundan, iç kafayı susturmak için kullanılan her ayar, her gece mükemmel bir dinlenme durumuna derin bir dalma haline gelene kadar hızlı bir şekilde değerlendirilecek ve düzeltilecek ve yeniden düzeltilecektir.

Finley, hava kimyasını değiştirerek, gerektiğinde oksijen ekleyerek, ışık seviyelerini ve hatta ışık spektrumunu kontrol ederek, arka plan müziğini ayarlayarak ve gerektiğinde sallanan hareketler ve yüzey titreşimleri oluşturarak her odada değişkenleri değiştirme yeteneğine de sahip olacaktır.

Finley’nin hedefi her gün beni en yüksek verimlilikte çalıştırmaktır ve yaklaşımı değişecektir, çünkü her yeni gün tamamen yeni bir operasyonel strateji gerektirir. Kendi AI ajanlarını hayatlarına eklemek için yeni olanlar için, Finley gibi ajanların beni kendimden daha iyi tanımaları uzun sürmez.

Gün boyunca, Finley ile olan sohbetlerim, kim olduğumu ve her görevi önem sırasına göre nasıl yönettiğimin merkezi bir parçası haline geldi.

Duş almak gibi basit rutinler bile, Finley’in suyu mükemmel sıcaklığa ayarlaması, boğaz kaslarını uyarmak için spreyi ince ayarlaması, en uygun miktarda sabun, şampuan ve klima ayarlaması ve hatta alışveriş yaparken bu ürünler hakkında öneriler yapması gerekecek.

Giyinmek söz konusu olduğunda, Finley bana en uygun kıyafeti, renk , stil ve mağazayı seçmeme yardımcı olacaktır. Her gün Finley gardırobumu, ayakkabılarımı ve moda aksesuarlarımı yeniden değerlendirecek. Yenilerini satın almam için Finley’in öneri  listesine bakarak ve seçim yapmam yeterli olacaktır.

Her yemekte olduğu gibi kahvaltı planlamak, yapmak istediğim kadar basit veya karmaşık olacaktır. Finley, elimdeki hangi malzemeleri biliyor, Vücudumun her birine nasıl tepki vereceğini biliyor ve günlük performansımı optimize edebilecek yemekler önerecek. Yemek yemeyi tercih edersem, restoranları, Olası teslimat seçeneklerini ve hangi arkadaş ve tanıdıkların sosyal bir deneyim haline getirmenin bir yolu olarak bana katılmaya uygun olabileceğini önerecektir.

Finley, nihai iş dostum
İşe gidip gelmek, “Finley, beni işe götürebilir misin?” İster uber, sürücüsüz bir araba ya da çalışmayan bir kayınbiraderi olsun, hangi seçeneğin en iyi şekilde çalışacağını bilecektir.

Emin olmak için, Finley standart ses komutları ötesinde arayüz seçenekleri bir dizi ile gelecek. Kullanıcılar giriş tarafında saatler, dokunmatik bantlar ve klavyeler gibi çok çeşitli giriş çıkış cihazlarından ve çıkış seçenekleri olarak çeşitli ekranlar, görsel Bindirmeler, titreşim ve duyusal uyarı mekanizmalarından seçim yapabilecekler.

Finley şekil ve formların bir ürün yelpazesine gelecek ve çoğu insan varlığını insanlaştırmak isteyecektir. Seçenekler arasında erkeklerden dişiye geçiş, bir ekranda bir ses ve yüz içeren bir kişilik paketi veya belki de bir ifade modülü, templated kokular, sesler veya riskli bir şey yaptığınızı bildiği zaman küçük “oooo-ooo” sesleri içeren animasyonlu bir kafa eklenecektir. Ama zamanla her ajan mükemmel olmayan insan ortağının kişiliğine doğru çekilecektir.

Standart “kafamdaki Ses” i geliştirmenin yolları olarak, formları değiştirebilir ve daha fiziksel bir varlığı, bir duvardaki konuşan bir portreyi sunan bağımsız bir robota geçebilir veya arkadaşlarımı etkilemek için giydiğim animatronik ayakkabıların şeklini alabilir. Bir asansöre adım attığımda, bir arabaya girerken veya bir yönetim kurulu odasına yürürken, mevcut cihazların her biri ile otomatik olarak çalışacak, yakındaki ekranlara bilgi gönderecek, bir VR/AR kulaklığına bana öneriler verebilecektir.

Her işle ilgili durum, Finley’den farklı şekilde faydalanmamı sağlayacak.

Bir alış veriş durumunda, Finley, alacağım ürünü diğerleriyle kıyaslayıp en iyi fiyat ve kalite açısından en uygun olanı bana tavsiye edecektir.
Bakım pozisyonları için, hangi araçlara ihtiyacım olacağını, parçaların birbirine nasıl uyduğunun diyagramlarını Yukarı çekeceğini, noktadan noktaya Ölçümler yapacağını ve hangi yaklaşımın en hızlı ve en etkili olacağını önerecektir.
Bir ik pozisyonunda, bana her adayla ilgili konuları hatırlatacak, uygunsuz bir şey söylüyorsam veya yapıyorsam beni uyaracak ve yeni politikalar, uygulamalar ve prosedürler hakkında konuşmamı isteyecektir.
Eğer bir bilgisayar programcısı olursam, Finley sonuçlandırmadan önce biçimlendirme hatalarını hatırlatıp, her durum için mümkün olan en iyi algoritma önerilerini, online veri tabanlarından hazır verileri seçip kodları test edecektir.
Pek çok açıdan, Finley benim denetleme kurulum, müttefikim, koruyucum, strateji ortağım ve sırdaşım. Bununla birlikte, diğer insanların  yerini almaya niyeti olmayacaktır. Tam tersi, Finley’in temel programlamasının bir kısmı, sosyal hayatımı iyileştirmek, her etkileşim için doğru zamanı ve yeri bilmek ve gerçek bir sorun haline gelmeden önce çeşitli endişeleri çözmek olacaktır.

Zihinsel sağlık sorunları olan insanlar bile, bu tür AI ajanları duygularını sakinleştirecek ve karar vermelerine yardımcı olacak şekilde iyileştirme yeteneğine sahip olacaklar. Kendi günlük rutinlerine hakim olduktan sonra, ek beceriler geliştirme ve birçok durumda anlamlı bir iş bulma becerisine sahip olacaklar.

İnsanlarda olduğu için, her eylem belirli bir risk miktarı ile birlikte gelir, Finley, gün boyunca hedeflerimi bilmenin ve beni günlük mayın tarlasından yönlendirmenin bir yolunu bulacak ve felaketten felaketi yaşamadan haberim olacak.

AI ajanları geliştikçe, hastalıkları teşhis etme, her yaralanmanın sınırlamalarını anlama ve fiziksel olarak uyum ve zihinsel olarak uyarmamızı sağlayacak sağlıklı yaşam rutinleri aracılığıyla bize rehberlik etme yeteneğine sahip olacaklar. Hastalık durumunda, tedavi seçeneklerini, ilaçları, terapileri veya uygun olabilecek her şeyi önerecektir.

Benim koruyucum olarak, Finley sürekli olarak alanıma giren her kişiyi, nesneyi, aracı ve hayvanı değerlendirir. Bu kapasitede, tehlikeyi görüyor, içeceğime bir şey ekleyip eklemediğimi, desenleri incelediğimi, yakın ihtimalleri hesaplayıp ve muhtemelen yanlış gidebilecek herhangi bir şeyi önleye bilir.

Thomas Frey’in Tüm Yazıları

Previous post Cartier, Bu Yıl Odak Noktasını En Eski Kol Saati Modelleri Arasında Yer Alan Tonneau’ya Çeviriyor.
Next post Sentetik Elyaflı ,Tuvaletleri Tıkayan Islak Mendillerin Yerini Alacak Doğal Elyaflar Piyasada

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın