Beğenildi : 179
Okuma Süresi:1 Dakika, 37 Saniye

Mobil uygulamalar sundukları çözümlerle hayatı kolaylaştırıyor. Kullanıcılara işlevsel bir uygulama sunmak için ise birçok bileşenin bir araya gelmesi gerekiyor.
Yapılan araştırmalar bir mobil uygulamanın tercih edilmesindeki öne çıkan faktörün ‘hız’ olduğunu ortaya koyuyor. Ödeme, e-ticaret ve haritalama gibi diğer bulut hizmetleriyle entegrasyon ve etkileşim için farklı Application Programming Interface’ler (API) kullanılıyor. Mobil uygulama kullananların sayısındaki artış işlem trafiğini artırırken uygulamaların da performansını büyük ölçüde etkiliyor. Arayüzler uygulamanın diğer yazılımlarla veri alışverişi yapmasına izin verirken, bu süreçte ağ bant genişliğinden dolayı gecikmeler yaşanabiliyor.
Uygulamaların performans ve hızı kurumların itibarını etkiliyor
Uygulama performansının kurumların itibarı üzerinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Artan trafik, kullanıcıların kritik hizmetlere en çok ihtiyaç duydukları anda erişimini engelleyebiliyor. Bu tür sorunlar markanın değerinde uzun süreli hasara neden olabilir. Google, arama motoru sonuçlarında üst kısımlarda, kullanıcıların arama sorgularıyla ilgili uygulamalar önerir. Yavaş çağrılardan kaynaklanan gecikme, mobil uygulamanın Google’daki konumunu da olumsuz etkileyebilir” dedi.
Ölçeklenebilirliğin de önemine değinen Sevim, “Geliştiriciler, yoğun saatlerde artan talepleri karşılamak için bilgi işlem kaynaklarını ölçeklendirebilmelidir. Yalnızca kaynak sunucuya güvenmek, trafik biriktiğinde ölçeklendirme yeteneğini sınırlar” diyor.
Güvenliğin önemi artmaya devam ediyor
Siber güvenlik, bir mobil uygulamanın daha çok tercih edilmesini sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. API arayüzlerinin uğradığı siber ataklar tüm platformun çalışmasını engelleyerek uygulamaya erişimi kesintiye uğratıyor. Bu sebeple mobil uygulamalarda sağlam bir güvenlik çerçevesinin kurulması gerekiyor. Genel ağlar aracılığıyla mobil cihazlar ve sunucular arasında veri aktarımı, kod enjeksiyonu gibi kötü amaçlı saldırılara karşı savunmasız olduğundan siber ataklar veri ve kullanıcı gizliliğini tehlikeye atan sorunlar arasında yer alıyor.
Medianova Aksela, optimum hız ve güvenliği bir arada sunuyor
Medianova Aksela ile mobil uygulamaların optimum performans göstermesini sağlayan bir hızlandırma çözümü sunduklarının altını çizen Serkan Sevim, “Medianova Aksela, geliştiricilerin hızlı, güvenli ve erişilebilir uygulamalar sürdürmesine olanak tanır. E-ticaret, OTT, oyun ve daha birçok sektördeki pazar liderleri kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için Aksela’yı kullanıyor*. Aksela ile DDoS atak koruma ve WAAP, Web Application & API koruma gibi birçok özellik sunuyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Previous post Kiralamini Bebek Ürünlerini Kiralama Fırsatı Sunuyor
Next post İnsanları, Cihazları ve Verileri Her Yerde Güvence Altına Alabilir Miyiz?