Okuma Süresi:1 Dakika, 43 Saniye

Dünya genelinde her gün 14 milyon öğünde tüketilen, tadı ve sağlığa katkılarıyla sofraların baş tacı olan Norveç somonu ile birbirinden özel lezzetler yaratan Bocuse d’OR ödüllü Norveçli Şef Gunnar Hvarnes, İstanbul’da beş yıldızlı otellerin şefleriyle buluştu.

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin davetlisi olarak geldiği İstanbul’da, 14 Ocak Pazartesi günü d.ream Academy’de bir yemek şovu düzenleyen Hvarnes’in Türk şeflerle buluşması keyifli görüntülere sahne oldu.

Gunnar Hvarnes: Norveç somonu Türk damak tadına çok uygun

Norveç somonu ile içerisinde Türkiye’den malzemelerin de olduğu birbirinden leziz altı farklı yemek hazırlayan Şef Gunnar Hvarnes, “Norveç somonu, pek çok farklı lezzet yaratmaya olanak tanıyan, şefler için kullanması çok keyifli bir balık. Türk mutfağında sıklıkla tercih edilen sebze ve bakliyat ürünleriyle de mükemmel bir uyum sağlıyor ve Türk damak tadına çok uygun. Bugün hazırladığım menüde de bunları göz önünde bulundurarak somon güveçten marine edilmiş somon sırta uzanan bir menü hazırladım” dedi.

Gunnar Hvarnes’in, “Somon füme, ızgara patlıcan, susamlı krutonlu ve baharatlı Sezar salatası”, “Kızarmış ekmek üzerine füme somon pate”, “Acı biber ve taze avokadolu çıtır somon burger”, “Japonez sosu ve kişniş ile marine edilmiş somon” “Patlıcanlı, naneli, Çin lahanalı somon güveç” ve “Biber, kabak, nohut, limon, maydanoz yağı ve yoğurt ile birlikte taze pişmiş somon”dan oluşan menüsü, Türk şefler tarafından beğeniyle karşılandı.

Anette Grottland Zimowski: Türkiye’de Norveç somonuna olan ilgi artıyor

Etkinliğe katılan şeflere Norveç somonu hakkında bilgi veren Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Anette Grottland Zimowski ise “Norveç somonu, Norveç’in bin yıla uzanan balıkçılık mirasının günümüzde tüm dünyaca bilinen ve çok sevilen en önemli değerlerinden biri. Bugün Norveç’in kalite, sağlık, sürdürülebilirlik ve teknolojiyi odak noktasına alarak yetiştirdiği somonlar her gün milyonlarca sofrada yerini alıyor. Geçen yıl 20 ülkede gerçekleştirdiğimiz bir araştırmada, tüketicilerin deniz ürünü satın alma kararlarında, ürünün güvenli ve sürdürülebilir olmasının etkisinin büyük önem taşıdığını gördük. Bu kriteri en fazla dikkate alan ülkeler ise dünya genelinde Çin, Avrupa’da ise Türkiye oldu. Türk tüketicilerin deniz ürünleri satın almada dikkat ettiği kriterler ve Norveç somonuna her geçen gün artan bir ilgi göstermeleri bizleri mutlu ediyor” diye konuştu.

 

Previous post Bir Yol, Üç Komşu; Bakü, Tiflis, Kars
Next post Çiçero, ve Turkısh’i Dondurma Vizyona Giriyor