Loading...

Size bir üniversite derecesi daha fazla statü ve etki verecek 32 başarı

Sanat veya müzik alanında doktora yapan kaç ünlü sanatçı veya müzisyen biliyorsunuz?

Gerçekten çok iyi eğitimli sanatçı ve müzisyen var, ancak neredeyse hiçbiri seçtikleri kariyer yolu için akademik olarak eğitilmedi.

Facebook, İnstagram, Snapchat, Reddit veya Twitter’da ünlü olanlar için de aynı şey geçerlidir.

Yaygın bir yanlışlık, okulda iyi yolaayan insanların parlak veya yetenekli olmamasıdır. Doğru değil!

Birkaç yıl önce, ilkokuldan veya liseden ayrılan 755 ünlü insanın hayatını inceleyen bir çalışmaya rastladım. Listede 25 milyarderler, 8 ABD Başkanları, 10 Nobel ödülü kazananlar, 8 Olimpiyat madalya kazananlar, 63 Oscar kazananlar, 55 en çok satan yazarlar ve 31 şövalye olmuştu.

Bugün, ABD’deki 400 en zengin milyarderleri içeren Forbes 400 listesindeki her sekiz kişiden biri üniversite terk.

Bu Thomas Edison, Andrew Carnegie, Richard Branson, Henry Ford, Walt Disney, Will Rogers, Joseph Pulitzer, Steve Jobs, Frank Lloyd Wright, Bill Gates, Buckminster Fuller, Larry Ellison, Howard Hughes, Michael Dell, Ted Turner, Paul Allen, Mark Zuckerberg gibi isimleri ve hemen hemen her ünlü aktör, oyuncu ve yönetmen içerir.

Peki burada neyi kaçırıyoruz? Bir yandan başarıya giden yolun akademi aracılığıyla olduğu söyleniyor. Yine de, kelimenin tam anlamıyla binlerce zengin, başarılı, iş dünyası lideri, endüstri ikonu ve çok farklı bir yol alan en büyük kahramanlarımızdan bazıları var.

Üniversiteyi görmezden gelmek – neden önemli?

Washington, DC merkezli bir düşünce kuruluşu olan Third Way’den yeni bir rapor, Amerikan kolejlerinin yarısından fazlasının, kayıt olduktan altı yıl sonra yılda 28.000 dolardan daha az kazanç elde eden öğrencilerinin %70’inden fazlasına sahip olduğunu buldu.

Daha da önemlisi, rapor, öğrencilerinin %70’inin, kayıt olduktan sonra altı, sekiz ve 10 yıl içinde ortalama lise mezunundan daha az kazandığını gösterdi.

Mantıksal olarak, yetenekli bir insansanız ve üniversiteye gitmek için zaman, para veya fırsatınız yoksa, bu tür bir statü için meşru ikame maddeleri var mı?

Evet, birçok seçenek var. Başarılarımızı statüye ulaşmak için basamak taşları olarak düşünürsek, bu seçeneklerin çoğunu anlamaya başlarız.

Bugün, üniversite dereceleri ile rekabet eden birçok statü sembolü var ve gelecekte çok daha fazlası olacak.

Bir ülkenin Kralı ve Kraliçesi gibi asillik, muazzam bir ayrıcalıkla gelen büyük bir statü sembolüdür, ancak bu bir başarı değildir. İnsanlar bunun içine doğarlar.

Nobel ödülü de dikkate değer bir statü sembolüdür, ancak genellikle kişinin arka planında bir veya daha fazla üniversite derecesi gerektirir.

Üniversiteye gitmek için alternatifleri tartışıyor olsak da, hiçbir öğrenme söz konusu olmadığı anlamına gelmez. Tam tersine. Öğrenme, başarıya giden hemen hemen her yolda önemli bir bileşen haline gelir, ancak farklı öğrenme türleri ve çok daha az resmileştirilir.

Aşağıdaki örnekler sadece şu anda mevcut olan binlerce seçenek hakkındaki farkındalığınızı genişletmek için tasarlanmıştır.

Eşdeğerlik bileşenleri

Bir üniversite derecesi için temel oluşturan ve biriktiren bir dizi ders almak gibi, bir dizi daha küçük başarı, eşdeğer bir statü oluşturmak için kolayca kullanılabilir.

 1. Sertifika Programları

Çoğu sertifika programı, mevcut lisans programlarını değiştirmek veya tamamlamak için tasarlanmıştır. Bu başarıların ağırlığı, onu veren kurum ile muazzam bir şekilde değişir.

 1. Güvenilir bir gönüllü ol

Gönüllüler genellikle çizgilerin dışında renklendirmek ve orijinal çalışma kapsamının çok ötesinde projeler üzerinde çalışmak için muazzam enlemlere sahiptir.

 1. Çıraklık yap

Bir usta ustanın vesayeti altında yıllarca çalışmanın eski süreci hala bazı endüstrilerde hayatta ve iyi.

 1. Yabancı ülkelere seyahat et

Yabancı Seyahat giderek yaygınlaşıyor. Yabancı seyahatte gerçek değer, deneyimi tanımlama yeteneğinizde yatmaktadır.

 1. Patent al

Patent sahibi olmak, günümüz dünyasında geçmişte olduğundan daha az nadirdir, ancak yine de kayda değer bir başarı olarak kabul edilir.

 1. Bir organizasyon yap

Olaylar küçükten büyüğe değişir. Ama başarılı bir olay, boyutu ne olursa olsun, başkalarının dikkat çekmek neden olacak bir şekilde konumlandırmak için yeteneği vardır.

 1. Köşe yaz

İyi hazırlanmış bir belgenin gücünü asla küçümseme. Saygın bir yayında basılmış veya kendi blogunuzda barındırılan olsun, her makale onunla belirli bir etki derecesi taşır. Zamanla bu etkiden nasıl yararlanacağınızı öğreneceksiniz.

 1. Bir iş kur

Bir iş başlatmak ne kadar başarılı olursa olsun önemli bir öğrenme deneyimidir. Ayrıca her kurucunun kimliğine yeni bir boyut katıyor.

 1. Bir sertifika al

Sertifikalar, üniversitelerin hiç görmediği acilen ihtiyaç duyulan becerilere bir spot ışığı yakmanın bir yoluna sahiptir. En iyi ödeme yapan Sertifikalardan bazıları arasında Google Certified Professional Cloud Architect, PMP Proje Yönetimi Sertifikası, ScrumMaster Sertifikası, AWS Certified Solutions Architect ve Microsoft Certified Solutions Expert bulunur.

 1. Kendi Podcast Serinizi Üretin

Bir podcast oluşturmak, etkinizi genişletmenize ve kendi benzersiz kitlenizi geliştirmenize izin verecektir. Podcast’leri dinleyen kişiler, ses formatını tercih ettikleri için sizi başka içerik biçimleriyle asla bulamayacakları bireylerden oluşur.

 1. YouTube yıldızı ol

YouTube’da her ay YouTube’u ziyaret eden her iki kişiden biri ile bir milyardan fazla kullanıcı var. Kim olduğunu yansıtan bir kanal oluşturarak başlayın, ve bir tür size video yapma seviyorum. Kendi formülünüzü oluşturduktan sonra, kendi güvenilirliğiniz abone tabanınız kadar hızlı büyüyecektir.

 1. Bir kitap yayınla

Bunu fark olsun ya da olmasın, yaşam deneyimleri, kişilik, ve dünya görünümü size tamamen benzersiz bir ses vermek. Bu sesi dünya ile paylaştığınızda, yayınlanmış bir yazar olmakla birlikte gelen yazılı kelimenin ve durumun gücünden şaşıracaksınız.

 1. Belgesel üret

Belgeselcileri kendi sınıfına sokan bir belgesel üretme konusunda asil ve kayda değer bir şey var.

 1. Belediye Meclisinde hizmet

Yerel seçimler toplumda durumunuzu doğrulayarak bir yol var ve inanılmaz bir öğrenme deneyimi olarak hizmet vermektedir.

 1. Resim sanatıyla uğraş

Sanat sadece hikayeyi anlatan sanatçı kadar önemlidir. Devreye sanat onunla onur nadir bir pozisyon getiriyor.

 1. Uzman ol

Uzmanlar Akademisi’nin kurucusu Brendon Burchard, birisini uzman olarak nitelendiren 10 temel unsuru tanımladı. Çoğu insan bu süreci anladıktan sonra “uzman” saflarına ulaşabilir.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası