Okuma Süresi:1 Dakika, 45 Saniye

Okullar açılıyor. İlk defa okula başlayacak çocuklarımızın aileleri heyecanlı, kaygılı; özellikle bu ‘’oryantasyon’’ denilen süreçten endişe ediyorlar. Peki doğru ‘’oryantasyon’’ nedir?

Tek cümle ile açıklayabilirim. Doğru oryantasyon, kalıplara sokulmayan bir ‘’okula adaptasyon’’ sürecidir.

Travmatik olmayan bir oryantasyon süreci nasıl yönetilir, aile ve okulun üzerine düşenleri ele alalım.

Öncelik, hem aile hem de okul için şunun bilinmesi : Her çocuk farklıdır, her çocuğun ritmi, mizacı, özellikleri, her ailenin dinamiği, rutinleri farklıdır. bu bilginin her iki taraf için de içselleştirilmiş olması süreci kolaylaştırır. Ne demek istiyorum? Okulun kalıplaşmış bir oryantasyon süreci sunması (ilk gün şu kadar saat, ikinci gün bu kadar saat, haftanın sonunda çocuk hazır gibi bir bilgi vermesi) her aile ve çocuğun dinamiğine, adaptasyon hızına uymayabilir. bu kalıba uymayan aile kendini sürece uyumlayamaz ve çocuğu okula hazır olarak görmeyebilir, süreci doğru yönetememiş olmaktan mutsuz olabilirler. Bunun yerine, okulun çocuğu tanıması, aileyi anlaması ve oryantasyonu her çocuğun farklı olduğunu bilerek çocuğun özelinde sunması süreci destekleyen, aileyi ve çocuğu zorlamayan bir şekilde ilerler.

İkinci öncelik, Pdr ya da psikolojik danışmanın okula uyum haftasında ve sonrasında okula başlayacak olan çocuklara ya da çocuğa destek olmasıdır. Çocuğun gelişimsel özellikleri, motor becerileri, bedensel ve duygusal gelişimi bu uzman tarafından değerlendirerek, doğru öğretmen ve doğru grup ile eşleştirilmeli, çocuğun uyum süreci yine oyunlarla desteklenmelidir.
Uzman aynı zamanda aileye de çocuğun durumu ve gün içinde okuldaki rutini konusunda dönütler vermelidir ki ailenin de çocuktan ayrıldığı ilk günlerde kaygı seviyesi azalsın. Aile mutlu ve huzurlu ise, bu durum çocuğa yansır. Aile okula, öğretmene güvenirse çocuk da güvenir. Aile ile çocuğun bu uyumu aksi durumda da geçerlidir. Ailenin kaygılı ve güvensiz olması, çocuğun da okula, öğretmenine ya da grubuna adaptasyonunu olumsuz etkiler.

Üçüncü öncelik ise, bu işi ciddiye almak. Çocuk okula başladıysa okula gitmeli. Bu noktada da yine rutine ihtiyaç duyuyoruz. Çocuk direnç gösteriyorsa, ikinci önceliği okulla birlikte tekrar değerlendirin, yardım istemekten çekinmeyin. Süreçte zorlanıyorsanız okul bunu bilmeli.

Tüm bu süreçlerin travmatik bir etkisinin bulunmaması için, çocuğun ağlamalarına ailesine tepkisiz kalması, öğretmeninin ailenin kucağından çekiştirerek okula alması, ağladığı için herhangi birinin çocuğu ayıplaması, kızması ya da bir şekilde mahrumiyet, olumsuz pekiştireç sunması söz konusu olmamalıdır.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, sevgi dolu başlangıçlarınız olsun.

Previous post Yapay zeka ile içerik yazımına kapsamlı bir rehber
Next post Ayna Etkisi <br><b>Özhan Özdemir</b>