Okuma Süresi:3 Dakika, 39 Saniye

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası”, 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Türkiye’de inovasyon kavramının yerleşmesine ve gelişmesine büyük katkı sağlayan ve inovasyon ekosisteminin en büyük buluşması olan “Türkiye İnovasyon Haftası”nın resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. 2018 yılı inovasyon şampiyonlarının ödüllendirildiği Türkiye’nin İlk İnovasyon Geliştirme Programı, “İnovalig Ödül Töreni”nin gerçekleştiği etkinlikte; TÜPRAŞ inovasyon stratejisi kategorisinde birinciliği elde etti. Etkinlikte ayrıca, dünyada ve Türkiye’de fark yaratan uluslararası profesyoneller, sanayiciler, akademisyenler ve üniversite öğrencileri inovasyon odaklı konferans, deneyim alanları, sergi ve atölye çalışmaları ile bir araya geldi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, açılış töreninde yaptığı konuşmada göreve geldikleri günden itibaren “Dış ticaret fazlası veren Türkiye” misyonuyla hareket ederek, inovasyonun önemine vurgu yaptıklarına, bu kapsamda İnovasyon Haftası’nı daha köklü bir şekilde ele aldıklarına dikkat çekti.

“Geleneklere sahip çıkmak, bizi verimsizliğe iten üretimleri, yaklaşımları ve anlayışları muhafaza edeceğiz anlamına gelmemeli” diyen Gülle, şöyle konuştu,

“Değişmek kolay değil. Söyleyince de olmuyor. Ancak bir gerçeği de hatırlayalım: Değişmemiz gerekiyor, çünkü buna mecburuz. Son 17 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sürekli zenginleştirilen teşvik ve yatırım destekleriyle, Türkiye’nin dört bir yanında organize sanayi bölgelerine ve ihtisas bölgelerine yönelik büyük hamleler gerçekleşti. On binlerce fabrikanın açılışına şahit olduk. Ancak geldiğimiz noktada, artık çağın gereği neyse onu yapmalı, bize duyulan güveni boşa çıkarmamalıyız. Çünkü 21. Yüzyıl mal üretimi değil, çözüm üretimi yüzyılı.”

Bir yandan “çok kutuplu” bir sürece doğru güç dengesi batıdan doğuya kayarken, diğer yandan da teknolojinin nimetlerini keşfetmiş olanların yeni bir kolonileşme faaliyeti başlattıkları bir süreçte olduklarını vurgulayan Gülle, “Bu nedenle; önümüzdeki 4.5 yılı, Türkiye’nin Avrasya’daki oyun kurucu gücünü perçinleyen, küresel büyüme ve ticaretteki payımızı yüzde 1.5’e çıkaracak şekilde, son derece verimli kullanmamız gerekiyor. İş Dünyasının, Bilim Dünyasının ve Sanat-Tasarım Dünyası’nın “siyasi istikrar”dan güç alan bu şansı doğru kullanarak, inovasyon ve 5G sürecine dâhil olması gerekiyor. Türkiye İnovasyon Haftası’nın, yeni tasarımı ile, bu beklentilerin gerçekleşmesine imkan sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin, bölgede ve dünyada gelişimi, kalkınması için pusula arayan pek çok gelişmekte olan ülke için bir referans noktası olduğunu da kaydeden Gülle “Bizler de,

Türkiye’nin ticaret diplomasisinin saha neferleri olarak, ülkemizin ürün ve hizmetlerini dünyanın her noktasına taşımaya kararlıyız” dedi.

Gülle, TİM olarak inovasyon ve girişimciliğe verdikleri önem ve değerin en somut örnekleri olan; Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG ,üniversite sanayi işbirliğini güçlendiren mentorluk programı İnoSuit, Türkiye’nin en genç ve inovatif ailesi İnovaTİM ve Türkiye’nin en büyük girişimcilik ailesi TİM-TEB Girişim Evlerimiz projelerinin artık “TİM İnovasyon ve Girişimcilik Akademisi” adı altında faaliyetlerini sürdüreceğini hatırlattı.

2018’in inovasyon şampiyonu TÜPRAŞ

2018 yılı inovasyon şampiyonlarının açıklandığı “İnovalig Ödül Töreni”nde İnovasyon Stratejisi kategorisinde TÜPRAŞ birinciliği elde ederken, ikinciliğe Kastamonu Entegre Ağaç, üçüncülüğe ise Tusaş – Türk Havacılık ve Uzay Sanayi şirketi layık görüldü.

İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü kategorisinde ilk sırayı Wiser Wash Konfeksiyon alırken, Beyçelik Gestamp Otomotiv ve Latro Kimya ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. İnovasyon Döngüsü kategorisinde Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri birinci olurken, Bead Teknoloji ikinci, Chef Seasons Gıda üçüncü oldu. İnovasyon Kaynakları kategorisinde Havelsan Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret birinci, DYO Boya ikinci, Sedef Gemi İnşaatı üçüncü oldu. İnovasyon Sonuçları kategorisinde Estaş Eksantrik Sanayi birinci sırayı alırken, Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para ile Okyanus Teknoloji Bilgisayar ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

İnovaLİG Özel Ödülleri sahiplerini buldu

İnovaLİG Özel Ödülleri’nde Ar-Ge Liderliği Özel Ödülü’nü Arçelik adına Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Girişimcilik Özel Ödülü’nü TEB adına Genel Müdür Ümit Leblebici, Teknoloji Geliştirme Özel Ödülü’nü Turkcell adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Uluslararası Başarı Özel Ödülü’nü THY adına Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı aldı.

Dünyaca ünlü isimleri ağırlıyor

“Türkiye İnovasyon Haftası” ilk gününde Estonya Eski Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, National Geographic CTO’su Marcus East, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Medya Sanatçısı/ Yönetmen Refik Anadol gibi dünyada ve Türkiye’de alanında uzman isimleri ağırladı. Ziyaretçiler, “Teknolojik İlerlemede Çarpan Etkisi: Savunma Sanayi” ve “Hayata Dokunan İnovasyon” başlıklı panellerde inovasyonla ilgili son gelişmeleri dinleme fırsatı yakaladı.

“Türkiye İnovasyon Haftası”nda paralel olarak uluslararası arenada güçlü iş birlikleri kurarak Türkiye’nin sahip olduğu üretim gücü ve kapasitesi e-ihracat ile gelişmesine katkı sunan ulusal ve uluslararası organizasyon “World E-Commerce Forum” da düzenleniyor. www.turkiyeinovasyonhaftasi.com ‘dan online kayıtın zorunlu olduğu inovasyon ekosisteminin bu en büyük buluşması, ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Previous post Magnum Ve Bobbı Brown Yazın En Cesur, En Lüks Ve En Eğlenceli İş Birliğini Duyurdu
Next post Sen Çözemezsen Kant Çözer