Okuma Süresi:1 Dakika, 5 Saniye

1. Beklenmedik iletişimlere şüpheyle yaklaşın. Dolandırıcılar genellikle saygın şirketler veya bireyler gibi davranırlar. Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan veya herhangi bir işlem yapmadan önce her zaman iletişimin kaynağını doğrulayın.

2. Çevrimiçi gördüğünüz içeriklerdeki video içeriğini ve ses kalitesini analiz edin. Deepfake videolar, genellikle göz kırpma oranlarında anormallikler, dudak hareketleriyle uyuşmayan konuşmalar veya tuhaf yüz ifadeleri gibi görsel ipuçları barındırır.

3. Tanıdığınız kişilerin sizinle nasıl iletişime geçtiğine dikkat edin. Bir aile üyesi, arkadaş veya meslektaşınız tanımadığınız bir e-posta, telefon numarası veya sosyal medya profili kullanarak sizinle iletişime geçerse dikkatli olun. Bunun yerine normal iletişim yöntemlerini kullanarak kişiye mesaj atabilir veya onu arayabilirsiniz. Unutmayın, dolandırıcılar her zaman duygularınızla oynamaya çalışacak ve o anda bir karar vermeniz için sizi baskı altına alacaklardır.

4. Güvenlik yazılımı kullanın. Gmail ve Outlook için mevcut olan, kimlik avı girişimlerini ve diğer dolandırıcılıkları tespit etmeye ve engellemeye yardımcı olacak güvenilir ve kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanın.

5. Yazılımları güncel tutun. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutmak en son güvenlik yamalarına sahip olmanızı sağlar.

6. Sosyal medyada aşırı paylaşım yapmayın. Profilinizi gizli tutun ve seyahat planlarınızı herkese açıklamaktan kaçının. Bu, dolandırıcıların yurt dışında veya tatildeyken sizi taklit etmesine, aile üyelerinizi ve arkadaşlarınızı hedef almasına olanak sağlayabilir.

7. Dijital hesaplarınız için farklı şifreler kullanın. Hesaplarınıza yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olmak için tüm çevrimiçi hesaplarınızda benzersiz parolalar kullanın.

Previous post Kerem Görsev’in Netizenlist Okurları İçin Seçtiği 10 Muhteşem Caz Eseri
Next post Dijital Sağlık Denince Akla Yapay Zeka Geliyor