Okuma Süresi:1 Dakika, 24 Saniye

Koleksiyonerler ve saat tutkunları için seçkin bir kürasyon sunan Cartier’nin yeni erkek saat koleksiyonu Cartier Privé, 2015’te Crash ve 2017’de Tank Cintrée’nin yeniden yorumlanmasının ardından Masion de Cartier’nin ikonik modelleriyle farklı erkek saat şekillerini kutlamaya devam ederek yeni bir sayfa daha açıyor. Cartier, tasarımın talepkar gerekliliklerine hizmet eden ileri teknolojisiyle, saat ustalığını en üst noktaya taşımak için bu anı kaçırmıyor; mekanizmalar ve kalibreler saatin formunun zorunluluklarına uyum sağlarken, şekillerin zamana meydan okuyan güzelliğini benzersiz ve sınırlı edisyonlar dahilinde sunulan tasarımlarına ayak uyduruyor. Cartier bu yıl bu efsanevi saat şeklini, yeniden tasarlanmış bir akrep ve yelkovan modeli ve iskelet çift zaman dilimiyle kutlarken, 100 parçayla sınırlı Cartier Privé, tüm modelleriyle saat estetiğini yeni bir boyuta taşıyor.

Başlangıç Noktası; Bir Vizyonerin Saati

Cartier, bu yıl odak noktasını en eski kol saati modelleri arasında yer alan Tonneau’ya çeviriyor. 1904 yılında tasarlanan Santos de Cartier’nin ardından 1906’da tasarlanan Tonneau, yuvarlak cep saatleri geleneğini bir kez daha sınanmaya tabi tutmuştu. Peki Tonneau? Varil anlamına gelen Tonneau, özellikle de modern saatlerin müjdecisi haline gelecek bir model için enteresan bir isim seçimi gibi gelebilir.

Bu isim, o zaman da tuhaf bulunmuştu ama saatin şekli hem güçlü hem de sadeydi. Kadran, dikdörtgen ve ovalin tam kesişim noktasında yer alırken kasa, hafif kıvrımlarıyla bileğe daha iyi oturmasını sağlayacak ilk önemli modifikasyonlardan biri haline gelmişti. Cartier, birçok saatin altından yapıldığı bir çağda,Tonneau’yu avangart estetik anlayışını vurgularcasına platin kapladı. Çerçeve kulaklarını süsleyen “vis armurier” stili tüp vidalar, 1910’larda bile ayrıntıya verilen önemi kanıtlar nitelikte. Sade ve doğal bir materyal olan deri kayışı değerli taşlarla bir araya getiren Louis Cartier, saatin güzelliğine bu sadelikle vurgu yaptı; saat çok moderndi ve insanlar sevmişti.

Previous post Alışverişin Kara Cuması İnternet Duvarını Yıktı
Next post Süper İnsan Geliyor

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın