Okuma Süresi:2 Dakika, 33 Saniye

VEOCEL™ Lyocell elyaflar ürün portföyünü Eco Disperse teknolojisi ile genişleten Lenzing, müşterilerine işleme teknolojilerinin uygulanması ve son kullanıcılar için ürün tasarımı konularında daha fazla esneklik sunuyor.
Bu yeni elyaf, Eco Disperse teknolojisi ile üretilen mevcut VEOCEL™ Lyocell elyaf portföyünün etkin performans özelliklerinden ödün vermeden gelişmiş biyolojik ve optimize edilmiş mekanik parçalanma özellikleri sunuyor.
Yeni VEOCEL™ Lyocell elyafları ve ağaç hamurundan yapılan nonwoven elyaflar, INDA/EDANA[1] Tek Kullanımlık Nonwoven Ürünlerin Çözülebilirliğini Değerlendirme Kılavuzunun 2018 Mayıs tarihli dördüncü baskısına göre “tamamen tuvalete atılabilir” olarak onaylıdır.
27 Kasım 2018, İstanbul – Lenzing Grubu (Lenzing), tuvalete atılabilen ıslak mendillerde kullanılmak üzere tasarlanan Eco Disperse teknolojisi ile üretilen yeni VEOCEL™ Lyocell elyafını piyasaya sürdüklerini açıkladı. Yeni elyaf, gelişmiş biyolojik parçalanma özellikleri sergiliyor. Bu yeni elyafın eklenmesiyle çok iyi ıslaklık mukavemeti ve parçalanma performansının yanı sıra, daha fazla tasarım seçeneğini mümkün hale getiriyor. Günlük bakım rutinlerine uygun çok yönlü Lenzing Eco Disperse teknolojisi ile üretilen yeni VEOCEL™ Lyocell elyaflar, optimize edilen tuvalete atılabilirliği ile VEOCEL™ marka portföyünde en gelişmiş elyafı temsil ediyor.

Eco Disperse teknolojisi ile üretilen botanik kökenli VEOCEL™ Lyocell elyaflar güçlüıslaklık mukavemeti, doğada çözünebilme ve etkin sıvı yönetimi özellikleri gösteriyor. 8-12 mm kesim uzunluğunda olan bu selüloz elyaflar, wetlaid teknolojilerinin çoğunda yüzde 20- yüzde 40 karışım oranlarında kullanılıyor. Eco Disperse teknolojisi ile üretilen VEOCEL™ Lyocell elyafı ve ağaç hamuru karışımı içeren nonwoven ürünler, zorlu endüstriyel testleri geçerek INDA/EDANA[[1]] Tek Kullanımlık Nonwoven Ürünlerin Tuvalete Atılabilirlik Değerlendirme Kılavuzunun 2018 Mayıs sayısında “tamamen tuvalete atılabilir” olarak onaylanmıştır.

“Tuvalete Atılabilirlik” özelliği, sadece medya, yönetmelikler ve nonwoven endüstrisi değer zincirinde gündemde olan bir konu olmakla kalmayıp, aynı zamanda dünyanın her yerinde toplumların kanalizasyon altyapısını etkileyen ve giderek büyüyen sosyal bir sorundur. Eco Disperse teknolojisi ile üretilen VEOCEL™ Lyocell elyafların piyasaya çıkışı, daha sürdürülebilir alternatiflerin benimsenmesinde Lenzing’in öncülüğüne olumlu bir örnek oluyor. Ayrıca farklı çekirdek pazarlarda çeşitli ürün ve performans ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Lenzing AG Nonwoven Segmenti Global İş Yönetimi Başkanı Wolfgang Plasser, “Kullanım kolaylığını çevreye karşı sorumlulukla birleştiren tuvalete atılabilen ıslak mendillerin temelini atarken proaktif bir yaklaşım izliyoruz. Böylece tuvalete atılabilen nonwoven ürünlere olduğu kadar diğer nonwoven segmentlere de optimum kalite ve performans getirebiliriz” dedi.

Günümüzde ıslak mendillerde kullanılan nonwoven kumaşların en yaygın karışım elyafı olan doğada çözünür olmayan sentetik elyaflara (ör. polyester) karşın VEOCEL™ elyafların çok yönlülüğü, sentetik materyallere sürdürülebilir ve botanik bir alternatif oluşturuyor. VEOCEL™ Lyocell elyaflar, nonwoven ürünlere yüksek emicilik, doğal pürüzsüzlük ve en önemlisi doğada çözünebilme gibi katma değerler katıyor.

Eco Disperse teknolojisi sayesinde yeni VEOCEL™ Lyocell elyaflardan üretilen ıslak mendiller yüksek ıslaklık mukavemeti gösterir ve daha kısa sürede parçalanabilir. Örneğin, yüzde 20 yeni VEOCEL™ Lyocell elyaf ve %80 ağaç hamuru içeren nonwoven kumaşlar, 30 dakika içerisinde yüzde 90’ın üzerinde parçalanma oranına ulaşıyor. Bu oran, INDA/EDANA[1] Tek Kullanımlık Nonwoven Ürünlerin Tuvalete Atılabilirlik Değerlendirme Kılavuzunun 2018 Mayıs baskısında yayınlanan FG502 Ayrıştırma Testindeki kıstasının üzerindedir.

Sürdürülebilir, kapalı döngü bir prosesle üretilen VEOCEL™ Lyocell elyafların üretim sürecinde kullanılan çözücülerin %99’u geri kazanma suretiyle yeniden kullanılabilir. Bu elyaflar, bebek ıslak mendilleri, yüz temizleme mendilleri, tuvalete atılabilir mendiller, genel amaçlı ıslak mendiller ve kişisel hijyen mendilleri gibi nonwoven ürünler için karışım malzemesi olarak kullanılabilir.

Previous post Adata Mobil Oyuncular için XPG microSDXC Hafıza Kartlarını Duyurdu.
Next post No Poo Devri

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın